
Quentin Tarantino
154’
Pulp fiction
angielski - napisy polskie
USA
1994
23.08.2025 | 20:00
Kino Plenerowe
Gin o’Clock. Kino. Tarantino.
Pulp Fiction
Kultowy film Quentina Tarantino jest zbiorem trzech opowieści, połączonych ze sobą w przewrotny sposób. W jednej z nich płatni mordercy, Jules i Vincent, otrzymują zlecenie odzyskania skradzionej walizki bossa mafii. W kolejnej Vincent podczas nieobecności szefa musi zaopiekować się jego żoną – Mią. Jednak Mia jest kobietą poszukującą mocnych wrażeń, co sprawi, że wywiązanie się z zadania wcale nie będzie takie proste. Kłopoty ma również bokser Buch, który dostał duże honorarium za przegranie walki, ale na swoje nieszczęście walkę jednak wygrywa.
Tytuł filmu nawiązuje do popularnych w połowie XX wieku tanich magazynów i powieści kryminalnych – pulp magazine.
W 1994 roku na festiwalu w Cannes 31-letni Quentin Tarantino dostaje Złotą Palmę, choć faworytem krytyków jest Krzysztof Kieślowski i „Trzy kolory: Czerwony”. Zwycięzca, który pokonał uznanego mistrza, to reżyser samouk, były pracownik wypożyczalni wideo i filmowy geek. Kontrowersyjna decyzja jury pod wodzą Clinta Eastwooda była symboliczną rehabilitacją kina, które krytyk Jerzy Płażewski nazwał „tandetną rozrywką”.
Tarantino oddaje się jej z bezwstydną przyjemnością – miesza linie czasowe, epatuje przemocą i prowokuje wulgarnym językiem. Zwornikiem kryminalnych opowieści z okolic Miasta Aniołów jest tu Vincent Vega – w tej roli John Travolta przywrócony do życia z aktorskich zaświatów.
Styl Quentina jest wyrazisty i rozpoznawalny, łączy stylizowaną przemoc, żwawe dialogi i i odniesienia do popkultury. Jego debiut Wściekłe psy (1992) od razu stał się hitem wśród krytyków i publiczności, ale prawdziwym przełomem okazał się Pulp Fiction – zdobywca wielu nagród, m.in. Złotej Palmy w Cannes, Złotego Globu i Oscara za scenariusz (Tarantino, Roger Avary).
„Pulp Fiction” jest powszechnie uznawana za arcydzieło, a szczególnym uznaniem cieszy się jej scenariusz. Jej autotematyzm, niekonwencjonalna struktura, a także pastisz i hołd dla licznych filmów sprawiły, że krytycy określali ją mianem przełomowego filmu postmodernistycznego. W 2008 roku magazyn „Entertainment Weekly” uznał Pulp Fiction za najlepszy film powstały po 1983, a dzieło Tarantino pojawiło się na listach największych filmów, jakie kiedykolwiek powstały. W 2013 roku Pulp Fiction została poddana konserwacji przez National Film Registry jako film „ważny kulturowo, historycznie lub estetycznie” i został włączony do Narodowego Rejestru Filmowego Biblioteki Kongresu USA.